Порівняльна характеристика класичного та програмного РРО
Дата: 08.02.2021Переглядів: 25002Коментарів: 0

          З 01.08.2020 Державна податкова служба(ДПС) України запропонувала для платників податків альтернативу традиційному РРО. У цій статті наш сервісний центр хоче провести порівняльну характеристику РРО та ПРРО, яка як ми сподіваємося, допоможе Вам зробити правильний вибір.

Реєстратор розрахункових операцій (РРО) — це фіскальний касовий апарат призначний для державного контролю за обігом безготівкових та готівкових коштів, обліком товарів, реєстрацією наданих послуг та розрахунковими операціями​.

Програмний РРО (ПРРО) — це програмно-апаратний  комплекс в склад якого входить программа встановленна на будь-який гаджет(компьютер, ноутбук, планшет, смартфон), призначений для контролю обігу безготівкових та готівкових коштів, обліком товарів, реєстрацією наданих послуг та розрахунковими операціями, фіскальні функції якого реализовані через сервер ДПС України.

Классичний РРО Програмний РРО Наслідки застосування ПРРО
1. Фіскалізація здійснюється в мікросхемі або в наборі мікросхем, який знаходиться всередині фіскального блоку. Фіскалізація здійснюється на фіскальному сервері Державної податкової служби. Тобто фіскальний номер кожному чеку, який генерується програмним РРО по кожній розрахункової операції, присвоюється фіскальним сервером ДПС.

При збої в роботі фіскального сервера ДПС, документально підтвердити факт здійснення розрахункової операції використовуючи програмний РРО, неможливо. З класичного РРО завжди можна зчитати дані, що знаходяться на мікросхемах.
У разі наявності спору з органом державної податкової служби, платник податку повинен буде довести обставини на яких ґрунтуються його вимоги або заперечення (наприклад: факт проведення розрахункової операції з використанням РРО, оприбуткування готівки).

Це передбачено ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст. 99 Кодексу адміністративного провадження України, електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, яка може зберігатися на портативних пристроях (картах пам'яті, мобільних телефонах), серверах, інших місцях зберігання даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет).

У разі судового спору з органами податкової служби, надати електронні докази, що знаходяться на фіскальному сервері ДПС, за операціями, проведеними за допомогою програмного РРО, платник податків не зможе. Використовуючи класичний РРО, у платника податків, незалежно від волі ДПС, завжди є можливість зняти дані з розрахунково-касового апарату.

2. У чеку є захист від підробки;
Спеціальні шрифти, логотип виробника РРО, заводський номер РРО.
У чеку всього цього немає.
Використовуються стандартні шрифти.

Підробка чека може бути зроблена на будь-якому принтері. Захист в чеку повністю відсутній. Недобросовісний покупець, або шахрай може вимагати кешбек.

Для доказу незаконних дій третіх осіб, суб'єкт господарювання, який використовує програмний РРО, повинен звертатися до Державної податкової служби.

Суб'єкт господарювання, який використовує класичний РРО, може самостійно обгрунтувати (довести) протиправність дій третіх осіб, використовуючи дані, витягнуті з класичного розрахунково-касового апарату.

3. Видача чека покупцеві відбувається без будь-яких затримок. За словами розробників прро, затримка у видачі чека (звернення ПРРО в фіскальний сервер за номером чека, отримання відповіді і звіту на сервер ДПС) щонайменше 20 секунд. Передача даних і робота сервера ДПС залежить від якості зв'язку, наявності доступу в Інтернет. Таким чином, робота сервера може давати затримку в присвоєнні фіскального номера чеку і відбуватися невизначену кількість часу. Такі особливості в роботі програмного РРО, можуть привести до втрати клієнтів.
Використання класичного РРО дає можливість формувати і видавати чек клієнту без затримок.
4. Є фіскальна пам'ять, яка зберігає всю виручку за кожен день і загальну суму виторгу за час роботи РРО, а також кількість чеків і багато іншої корисної інформації.
Фіскальна пам'ять програмно і технічно захищена від сторонніх втручань.
Фіскальна пам'ять знаходиться в (хмарі).

У разі перевірки контролюючих органів, можуть бути проблеми з отриманням об'єктивної інформації про роботу РРО. Що може привести до необгрунтованих штрафних санкцій.
У разі наявності спору з органом державної податкової служби, платник податку повинен буде довести обставини на яких ґрунтуються його вимоги або заперечення відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

У разі судового спору з органами податкової служби, надати електронні докази, що знаходяться на фіскальному сервері ДПС, за операціями, проведеними за допомогою програмного РРО, платник податків не зможе. Використовуючи класичний РРО, у платника податків, незалежно від волі ДПС, завжди є можливість зняти дані з розрахунково-касового апарату.

5. Контрольна стрічка в електронній формі (КЛЕФ) яка зберігає всі чеки в апараті по кожному робочому дню і за весь час роботи РРО. Відсутня.

На практиці, що не завжди дані отримані з РРО в ДПС збігаються. Це веде до оперативних перевірок. Коли використовується класичний РРО свою правоту можна довести як на місці перевірки, так і в суді. У разі таких перевірок з використанням ПРРО доводити нічим, що веде до негативних наслідків.

Фактично при використання класичного РРО, інформація про розрахунково-касової операції буде зберігається як на електронному сервері ДПС, так і на мікросхемі розрахунково-касового апарату. У разі розбіжності, втрати, недоступності даних на сервері ДПС, у користувачів класичного РРО завжди є альтернативна можливість отримати інформацію про розрахункової операції, яка буде відповідати поняттю докази, визначеному ст.ст. 72-90 КАС України і відстояти свої оспорювані або порушені права.

 

На сьогоднішній день отримати фіскальну інформацію про роботу РРО (z - звіти, всі передані чеки і т.д. з сервера ДФС) неможливо.

Підводячи підсумок, слід зазначити, що ПРРО це кардинально новий тип РРО, робота якого все ще не налагоджена належним чином. ПРРО тільки почав застосовуватися в нашій країні. Якщо Ви не віддаєте перевагу ризикам, не біжете за інноваціями, а віддаєте перевагу йти вже по второваній стежці, тоді ми радимо Вам придбати класичний РРО, робота з якими в нашій країні відточувалася роками.

Залишити коментар

Автор:


Текст коментаря: Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.

Введіть код з малюнка: